99% wapnia znajduje się właśnie w kościach. W ciągu całego naszego życia zachodzą w nich procesy ciągłej przebudowy wewnętrznej, na które składają się dwa przeciwstawne sobie procesy:
Proces przebudowy kości nazywany jest obrotem kostnym lub remodelingiem. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej masy kostnej, polegające na usuwaniu mikrouszkodzeń kości i ich regeneracji (wymianie starych komórek kostnych na nowe), a także ciągła adaptacja kości do wywieranych na nią zewnętrznych obciążeń mechanicznych.
Do mniej więcej 30. roku życia możemy zaobserwować u człowieka wzrost masy kostnej. Nasz szkielet rozwija się i wzmacnia. Osiągamy tzw. masę szczytową. Po tym czasie procesy kościogubne zaczynają przeważać nad kościotwórczymi. Rozpoczyna się naturalny proces ubytku tkanki kostnej. Nasila się on po ok. 50 roku życia. U kobiet jest dodatkowo przyspieszony pojawiającą się w tym wieku menopauzą (osteoporoza menopauzalna) i obniżonym poziomem estrogenu, co dodatkowo wpływa na osłabienie kości.